Sâmbătă, 06 Iunie 2026

DNA descinde la Autoritatea Rutieră Română într-un dosar de corupție

de Antonia IVAN Marţi, 31 Martie 2026 121 < 1 min citire
DNA descinde la Autoritatea Rutieră Română într-un dosar de corupție
Marți dimineață, procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au efectuat percheziții la sediul Autorității Rutiere Române (ARR) și la domiciliile unor persoane implicate într-un dosar de corupție de amploare. Ancheta vizează posibile fapte de trafic de influență, cumpărare de influență, dare de mită și constituire de grup infracțional organizat.
În centrul investigației se află directorul ARR, Cristian Anton, suspectat că ar fi coordonat un mecanism de fraudare a examenelor din mai multe județe, printre care București, Mehedinți și Arad. Potrivit anchetatorilor, examenele ar fi fost susținute de persoane în locul candidaților sau contra unor sume de bani între 600 și 1.500 de euro.
Procurorii DNA au descins atât la instituție, cât și la domiciliile suspecților, unde au fost găsite sume de bani. Persoanele implicate urmează să fie aduse la București pentru audieri, scrie ObservatorNews.ro.
Taguri
Articolul anterior Medicii care chiulesc din spitalele publice, vizați de sancțiuni dure
Articolul următor Case de marcat pentru ridesharing: ce aleg șoferii care vor să lucreze legal și eficient

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei