Doi bărbați din București au fost reținuți de polițiștii prahoveni, după ce au fost prinși în flagrant imediat după ce ar fi comis un furt calificat și ar fi încercat să dea o nouă lovitură într-un imobil din municipiul Câmpulung, județul Argeș.
- Publicitate -
Potrivit Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, acțiunea a avut loc pe 14 mai 2026 și a fost organizată de polițiștii din cadrul Biroului de Combatere a Furturilor din Locuințe Ploiești. Cei doi suspecți au fost depistați și imobilizați la scurt timp după ce ar fi pătruns fără drept în locuințe de tip condominiu, folosind metoda „chei potrivite” și dispozitive artizanale realizate cu foiță de aluminiu.
Anchetatorii susțin că bărbații sunt suspectați de implicare în mai multe furturi din locuințe comise în perioada iulie–august 2025 și mai 2026, pe raza municipiului Ploiești. Aceștia ar fi sustras bunuri și valori din apartamente în care ar fi intrat fără a lăsa urme evidente de efracție.
Prejudiciul total este estimat la aproximativ 200.000 de lei, echivalentul a circa 39.000 de euro. Polițiștii au identificat și bunuri asupra cărora urmează să fie instituit sechestru asigurător.
Cei doi au fost reținuți pentru 24 de ore și urmează să fie prezentați procurorilor cu propunere de arestare preventivă.
Activitățile au fost desfășurate cu sprijinul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploiești, iar cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale, conform ȘtirileProTV.ro.