Luni, 23 februarie, în jurul orei 15,30, o echipă din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile "TOMIS" a depistat, în zona Poarta 6 Port Constanța, un bărbat de 52 de ani, din Constanța, care a sustras din incinta portului 73 kg fier vechi.
- Publicitate -
Cornel Călin a declarat jandarmilor că a intrat în incinta portului printr-o spărtură a gardului împrejmuitor cu intenția de a sustrage deșeuri metalice. El a mai spus că, plimbându-se prin port, a furat mai multe deșeuri dintr-o grămadă de fier vechi, care se aflau în două găleți și un sac de rafie, după care a ieșit din port prin aceeași spărtură din gard, fiind surprins de jandarmi.
Locotenent colonel Sorin Mustățea ne-a declarat că au fost întocmite actele procedurale necesare începerii urmăririi penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt, dosarul fiind înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, în vede-rea continuării cercetărilor.