Un tânăr din localitatea Amzacea a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia pentru comiterea infracțiunii de viol.
- Publicitate -
Marian Găureanu, de 25 de ani, a fost prins de polițiști la începutul lunii februarie, după ce o femeie de 77 de ani a reclamat că a fost bătută și batjocorită de tânăr.
Potrivit rechizitoriului, în cursul nopții de 9 spre 10 februarie, Marian Găureanu a consumat băuturi alcoolice la un bar din comună. După ce a plecat din local s-a îndreptat spre casa vecinei sale, Ștefana Vorogneanu, de 77 de ani. Speriată, femeia, care dormea, a început să țipe, însă, din nefericire, nimeni nu a auzit-o. Mai mult, individul i-a pus mâna la gură și i-a spus ca dacă mai strigă o omoară. El a început să o lovească cu pumnii și picioarele, apoi a violat-o. Cu ultimele puteri, bătrâna s-a dus la o vecină, care a alertat polițiștii din comună. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă până la 10 ani de închisoare.