Vineri, 05 Iunie 2026

Mamaia și-a luat tainul la licitațiile pentru plaje

de Cosmin ZAPOROJAN Miercuri, 19 Mai 2010 3841 < 1 min citire
Cea de-a doua și ultima fază a licitațiilor pentru închirierea plajelor de pe litoralul românesc s-a încheiat ieri. Din păcate, nici de această dată agenții economici nu s-au înghesuit să concesioneze suprafețele de nisip, mai bine de jumătate din plajele scoase pe tarabă de Apele Române rămânând libere.
În ultima etapă, care s-a desfășurat în intervalul 13-17 mai, au fost disputate 143 de subsectoare de plajă, fiind închiriate însă numai 37.
Interesul cel mai mare a fost, din nou, pentru stațiunea Mamaia, unde au fost adjudecate 20 de plaje.
Astfel, în total, în cele două serii de licitații, s-a reușit concesionarea a 66 de plaje dintr-un total de 172, adică puțin peste 38% din suprafața totală.
Din fericire, acestora se mai alătură alte 21 de sectoare de plajă, închiriate de Apele Române în perioada 2006 – 2008 pe o perioadă de zece ani. În acest context, litoralul românesc va fi închiriat, pentru sezonul estival care a început deja, în proporție de 61%, restul suprafețelor urmând să fie administrate și ecologizate de Administrația Bazinală Apelor Dobrogea - Litoral.
Toate contractele de închiriere încheiate de Apele Române vor fi valabile doar până pe 15 octombrie.
Taguri
Articolul anterior Primarul Radu Mazăre, din nou la judecată
Articolul următor Tonitza și Pallady, la începutul celebrității

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei