Magistrații de la Judecătoria Mangalia au prelungit mandatul de arestare preventivă emis pe numele lui Florin Măgureanu, de 20 de ani, din satul Vâlcele. El a ajuns în arest în urmă cu cinci luni, fiind acuzat de viol și tentativă de viol.
- Publicitate -
Potrivit anchetatorilor, în cursul lunii iunie, Florin Măgureanu se îndrepta spre ferma unde este cioban, moment în care, la mar-ginea satului, a văzut o localnică de 40 de ani. Bărbatul i-a propus femeii să se culce cu el, dar pentru că a fost refuzat, individul a luat-o la bătaie și a forțat-o să întrețină relații sexuale chiar pe câmp.
Din câte se pare, tânărul nu și-a satisfăcut poftele sexuale, deoarece la scurt timp s-a dus și a intrat în casă peste o femeie de 83 de ani, pe care a vrut să o violeze. Totuși, victima a scăpat de bărbatul dornic de sex cu forța, după ce l-a lovit între picioare. Speriat, individul a plecat, însă polițiștii au pornit pe urmele lui. El a fost găsit la ferma de la marginea satului, unde era cioban. Bărbatul a ajuns în arestul Poliției, iar de cinci luni de zile tot contestă mandatul, în speranța că va scăpa de închisoare.