Duminică, 07 Iunie 2026

O nouă generație de ofițeri jandarmi, pregătită pentru misiunile viitoare

de Madalina PETRESCU Joi, 05 Martie 2026 84 < 1 min citire
O nouă generație de ofițeri jandarmi, pregătită pentru misiunile viitoare
Ei sunt Andrei Stan și George Carapeniu, studenți în anul III la Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”. Timp de o lună au făcut parte din echipa Jandarmeriei Mobile „Tomis” Constanța, unde au desfășurat stagiul de practică.
Au fost prezenți în teren, au participat la misiuni alături de jandarmi cu experiență și și-au consolidat abilitățile deprinse pe parcursul celor trei ani de studiu. Înainte de a se întoarce pe băncile Facultății de Poliție, arma Jandarmi, i-am întrebat cum a fost această experiență pentru ei. Chiar dacă i-au copleșit emoțiile în fața camerei, George și Andrei ne-au spus că abia așteaptă să revină în unitate. De data aceasta în calitate de jandarmi.
Taguri
Articolul anterior Reorganizarea Romsilva, aprobată de Guvern. Mai puține direcții silvice, directori cu mandate de cinci ani
Articolul următor Răzvan Burleanu și Ilie Drăgan candidează pentru șefia Federației Române de Fotbal

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei