Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Percheziții DNA la Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei, într-un dosar cu prejudiciu uriaș

de Madalina PETRESCU Vineri, 14 Februarie 2025 307 1 min citire
Percheziții DNA la Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei, într-un dosar cu prejudiciu uriaș
Sunt percheziții DNA în mai multe locații, vineri dimineața, într-un dosar cu prejudiciu uriaș. Vizate sunt, printre altele, Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei, dar și la Hotelul Haiducului al Armatei, unde locuiește un general influent din Armata Română.
Procurorii militari au descins și fac percheziții acum la Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei. Este vizat generalul cu trei stele Cătălin Zisu, comandantul Comandamentului, iar potrivit primelor informații, prejudiciul în acest dosar depășește 2 milioane de euro.
La ora 6:00 au început aceste percheziții ale procurorilor DNA. Sunt vizate fapte de abuz în serviciu, spun surse pentru Antena 3 CNN. Generalul Cătălin Zisu este cercetat, după ce ar fi acordat, spun procurori, un contract de extindere a Cimitirului Militar Ghencea, companiei deținută de omul de afaceri Ionel Olteanu. Procurorii DNA mai acuză și faptul că aceste costuri au fost umflate prin lucrări fictive de evacuare de pământ și umplere cu moloz.
Există probe din care rezultă bănuiala rezonabilă că au fost săvârșite mai multe activități infracționale, toate subordonate interesului de a credita în mod nejustificat și nelegal antreprenorul Garden Center Grup SRL cu suma de 11.959.654,87 lei care au implicat articole de lucrări referitoare la evacuare pământ/moloz și la pământ de umplutură, în condițiile în care acestea nu au fost realizate în realitate.
Va fi o zi extremă de lungă pentru anchetatori. 21 de persoane vor fi aduse la sediul DNA din Capitală pentru audieri, spun sursele noastre, iar printre ei va fi atât generalul Zisu, cât și omul de afaceri Ionel Olteanu, dar și alte persoane care au legătură cu această schemă infracțională.
Unde au loc percheziții DNA
- La centrul logistic al armatei
- La Hotelul Haiduclui, ce aparține Armatei, și unde locuia Zisu
- Compania Garden Center Grup
- La domiciliul lui Ionel Olteanu, patron Garden Center Grup
Taguri
Articolul anterior Întâlnire crucială, azi la Munchen, pentru viitorul Europei: „Riscul este de a se merge spre o formă de Yalta 2”
Articolul următor Secretarul general al NATO, Mark Rutte: „Suntem alături de Republica Moldova!”

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei