Plase ilegale, descoperite în Marea Neagră. Sturioni, delfini și un rechin, salvați de autorități
de Oana CHIRANADuminică, 26 Aprilie 2026 114 < 1 min citire
Asculta stirea
Polițiștii de frontieră din cadrul Garda de Coastă au descoperit mai multe plase de pescuit ilegale în Marea Neagră, în care erau capturate specii protejate, inclusiv sturioni și delfini.
- Publicitate -
Acțiunea a avut loc în data de 25 aprilie 2026, când echipajele Grupului Nave Sulina, în cooperare cu Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării și Poliția orașului Sulina, au desfășurat o misiune pentru combaterea pescuitului ilegal, nedeclarat și nereglementat.
În zona Capul Sahalin, au fost identificate unelte de pescuit din fir textil și multifilament, cu o lungime totală de aproximativ 950 de metri. În plase erau prinse șase exemplare de sturion din specia păstrugă, cinci delfini și un rechin, toate în stare vie.
Autoritățile au intervenit prompt, iar animalele au fost eliberate și redate mediului natural, conform legislației în vigoare. Plasele au fost ridicate pentru continuarea cercetărilor.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru infracțiuni la regimul braconajului piscicol, iar polițiștii de frontieră desfășoară activități pentru identificarea persoanelor responsabile.