Închiderea magazinelor duty-free a dus la dezvoltarea unei afaceri de milioane de euro la granițele României. Contrabanda cu țigări s-a răspândit foarte mult de la integrarea țării noastre în Uniunea Europeană. Polițiștii de frontieră și lucrătorii IGPR confiscă zilnic mii de pachete de țigări introduse ilegal în România.
- Publicitate -
Principalele țări exportatoare sunt Ucraina și Republica Moldova. În primele 11 luni ale acestui an, polițiștii de frontieră au confiscat aproape opt milioane de pachete de țigări în valoare de aproximativ 9,5 milioane de euro.
La asta se adaugă și capturile făcute de polițiștii Inspectoratului General de Poliție, respectiv, țigări în valoare de peste 2,2 milioane de euro. Din statistici rezultă că cei mai mulți contrabandiști sunt români, urmați de moldoveni și ucraineni.
Infractorii ocolesc în general punctul de frontieră, aduc marfa pe timp de noapte, în locuri bine cunoscute de călăuze. La cantități mai mari funcționează metoda "capac": țigările sunt ascunse în tir sau containere sosite în Port, printre alte produse declarate la vamă. Cel mai dificil pentru polițiștii de frontieră este să caute marfa ascunsă în trenurile internaționale.
Țigările sunt băgate în locuri greu accesibile: în podul vagoanelor, în bazinele de apă, sau, sub podele. Au apărut și fabricile clandestine de țigări, anul acesta ofițerii IGP desființând cinci astfel de locații.