Luni, 29 Iunie 2026

Polițiștii constănțeni au demarat controale de amploare în gările și trenurile din țară

de Andreea CARAUA Luni, 29 Iunie 2026 73 < 1 min citire
Polițiștii constănțeni au demarat controale de amploare în gările și trenurile din țară
Polițiștii din cadrul Serviciului Siguranța Transporturilor Constanța au desfășurat, în perioada 25 – 26 iunie, o amplă acțiune de verificare în gări și trenuri, în cadrul operațiunii europene „RAIL ACTION WEEK”. Scopul acțiunii a fost creșterea siguranței în transportul feroviar și prevenirea faptelor antisociale.
La activități au participat polițiști, alături de reprezentanți ai instituțiilor partenere.
În cele două zile de controale, oamenii legii au legitimat 2.230 de persoane și au desfășurat verificări în zona a 345 de treceri la nivel cu calea ferată, dar și în 481 de trenuri de călători.
În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 338 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 98.490 de lei. Dintre acestea, 126 au fost aplicate pentru încălcarea normelor de conviețuire socială și a ordinii publice, 55 pentru abateri de la normele privind transporturile pe căile ferate, iar alte 157 pentru încălcarea altor acte normative.
De asemenea, polițiștii au verificat 18 bagaje, au controlat 14 case de bagaje și au inspectat 36 de dulapuri cu cheie destinate depozitării bagajelor din gări.
Taguri
Articolul anterior Tren în pericol de deraiere după ce un bărbat a pus traverse pe șine. Suspectul, internat la psihiatrie
Articolul următor Farfuria de Horezu, exponatul săptămânii la Muzeul de Artă Populară Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei