Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Procurorul General a prezentat rezultatul anchetei privind războiul hibrid dus de Rusia în România

de Madalina PETRESCU Marţi, 16 Septembrie 2025 242 1 min citire
Procurorul General a prezentat rezultatul anchetei privind războiul hibrid dus de Rusia în România
Procurorul general al României a prezentat marți, într-o conferință de presă, concluziile anchetei despre războiul hibrid dus de Rusia în România, despre xare a spus că e "mult mai insiduos, mult mai perfid, dar cu rezultate mult mai ample". Florența a subliniat că România a fost ținta unor campanii ample hibride în contextul alegerilor din 2024 - prin atacuri cibernetice, măsuri de influențare electorală, etc, - și se află în continuare în vizorul acestui atac hibrid.
Alex Florența a vorbit despre modul în care s-a derulat și se derulează războiul hibrid, care se desfășoară de ceva timp.
"România a fost și va fi ținta unui război hibrid", a declarat el.
Procurorul general a declarat că Rusia atacă hibrid cu scopul de slăbi statul din interior. El a precizat că țintele Rusiei sunt inducerea în eroare a populației, polarizarea, o zonă de dezordine socială, tensiune socială, targetare.
Florența a precizat că sunt probe care arată că războiul a început din 2019, când au fost primele acțiuni, dar că Parchetul nu monitorizează spațiul online, și a început ancheta doar când a fost sesizat.
De asemenea, Alex Florența a spus că nu are cunoștință despre atacuri la adresa procurorilor.
Principalele declarații ale procurorului general:
Războiul hibrid e mult mai insiduos, mult mai perfid, dar cu rezultate mult mai ample.
A fost exploatat vulnerabilitatea prjn rețele sociale, tehnici de inginerii sociale. Se derulează în continuare un război hibrid. În momentul de față, prin comparație cu războiul tradițional, are rezultate și se derulează prin mai multe instrumente: economice, atacuri cibernetice, subversiune politică, dezinformare și propagandă.
Atacurile cibernetice: accesarea camerelor de supraveghere aflate lângă frontiera cu Ucraina. În 2024 s au intesificat față de instituții - mai mult de 13 instituții atacate. Au fost 85.000 de atacuri cibernetice asupra infrastructurii electorale. 
Taguri
Articolul anterior Spitalul Hârșova organizează o campanie gratuită de screening pentru osteoporoză
Articolul următor Sharon Stone, declarații valoroase la 67 de ani: „În prima parte a vieții ai fața cu care te-ai născut, în a doua, cea pe care o meriți”

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei