Salvamontiștii și polițiștii de frontieră din Maramureș au recuperat, în ultimele 24 de ore, trei cetățeni ucraineni aflați în dificultate în zona montană.
- Publicitate -
Unul dintre bărbați, în vârstă de 31 de ani, petrecuse șapte zile pe munte fără provizii și era într-o stare avansată de epuizare. Ceilalți doi, de 25 și 32 de ani, nu se mai puteau deplasa din cauza terenului accidentat.
Misiunile de salvare au durat peste 14 ore și s-au desfășurat în condiții dificile. Cei trei au fost recuperați în siguranță, fiind ulterior predați autorităților competente, scrie observatornews.ro.