Autoritățile plănuiesc modificarea legislației privind recoltarea probelor biologice pentru stabilirea alcoolemiei. În acest sens, în urmă cu două zile, Ministerul Sănătății a făcut public proiec-
- Publicitate -
tul de modificare a Ordinului ministrului Sănătății 1512/2013, privind Normele metodologice privind recoltarea, depozitarea și transportul probelor biologice în vederea probațiunii judiciare prin stabilirea alcoolemiei sau a prezenței în organism a substanțelor psihoactive.
Prima modificare ce se impune a fi menționată vizează semnăturile ce vor apărea pe procesul verbal de recoltare a mostrelor. Astfel, în prezent procesul verbal respectiv este semnat doar de cadrul medical ce efectuează recoltarea și de polițist, pe viitor actul urmează să fie semnat și de "persoana supusă recoltării".
O altă modificare adusă de normele metodologice vizează stabilirea alcoolemiei în baza unei singure probe. În prezent, se recoltează două probe de sânge, la interval de o oră. "Pentru determinarea alcoolemiei se recoltează o singură mostră de sânge în cantitate de 10 ml. Imediat după recoltare, mostra de sânge se distribuie în mod egal, în cantități de câte 5 ml, în două tuburi speciale de recoltare vidate (…)", se precizează în proiectul normativ.
De asemenea, proiectul mai prevede și faptul că analiza contraprobei se va putea realiza la orice institut de medicină legală, nu cum este prevăzut în prezent, și anume la institutul medico-legal conform competenței teritoriale.
Proiectul este în dezbatere publică până la sfârșitul lunii septembrie și poate fi studiat pe pagina web a Ministerului Sănătății.