Ministerul Apărării Naționale va organiza, pentru militarii care desfășoară misiuni în teatrele de operații, cinci secții de votare în vederea alegerilor prezidențiale și pentru referendumul național din data de 22 noiembrie 2009.
- Publicitate -
În Afganistan și Kosovo vor fi organizate secții de votare, în care militarii români își vor putea exercita dreptul de vot, astfel: Kabul, Kandahar și Qalat în Afganistan; Peci și Pristina în Kosovo. Militarii români care își desfășoară activitatea în celelalte misiuni internaționale vor putea vota la reprezentanțele diplomatice ale României din țările respective.
Cadrele militare, elevii și studenții instituțiilor militare de învățământ, soldații și gradații voluntari, precum și personalul civil își vor putea exercita dreptul de vot, în condițiile legii, în localitatea de domiciliu sau în garnizoanele în care își desfășoară activitatea.