Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Și-a dat sora dispărută după ce nu a mai răspuns la telefon. A doua zi a făcut o descoperire șocantă

de Oana CHIRANA Luni, 07 Aprilie 2025 687 2 min citire
Și-a dat sora dispărută după ce nu a mai răspuns la telefon. A doua zi a făcut o descoperire șocantă
Descoperire șocantă în Capitală. Cadavrul unei femei de 74 de ani a fost găsit sub un morman de haine într-un apartament plin de gunoaie din București, la o zi după ce polițiștii verificaseră locuința, în căutarea acesteia.
În casă a fost găsit fiul femeii, o persoană cu probleme psihice, într-o stare medicală gravă.
Poliţiştii Secţiei 14 au fost sesizaţi inițial că dintr-un apartament situat într-un bloc din sectorul 4 se simte un miros urât. Un echipaj a fost trimis la fața locului, care a constatat că cele reclamate se confirmă. Proprietara locuinței nu a putut fi contactată, iar vecinii au declarat că de mai multe zile nu au mai văzut-o pe femeie.
Între timp, a sosit la faţa locului și sora proprietarei, care nu avea cheia apartamentului. Ea a cerut să fie ajutată să deschidă ușa pentru a putea intra în locuință, așa că a fost chemat un echipaj de pompieri care a forțat intrarea.
Descoperirea fiului bolnav
Înăuntru a fost găsit fiul femeii, o persoană bolnavă psihic, care are nevoie de ajutor permanent. Bărbatul a fost verificat medical și lăsat în casă.
În acest timp, sora femeii a scotocit apartamentul în căutarea proprietarei, în prezenţa agenţilor de poliţie, inclusiv în zona dulapurilor şi sub salteaua patului, dar nu a găsit-o.
Polițiștii au părăsit apartamentul după ce sora proprietarei a declarat că va face ea curat în locuinţa în care mirosea urât și se va îngriji și de nepotul bolnav. Apoi, femeia a mers la poliție unde a depus o sesizare cu privire la dispariţia surorii sale, cazul fiind preluat de Serviciul de Investigaţii Criminale Sector 4.
A doua zi, femeia a început curățenia și, sub mai multe haine aruncate pe jos, a găsit-o pe sora sa, decedată. Poliția a fost solicitată din nou, iar după ce au făcut cercetări, s-a stabilit că moartea femeii nu a fost una violentă. Corpul a fost preluat de medicii legiști pentru necropsie, relatează stirileprotv.ro
Taguri
Articolul anterior Costin Răsăuţeanu, întâlnire cu ambasadoarea Austriei în România
Articolul următor Sute de educatoare și îngrijitoare din Indonezia vor munci în grădinițe și creșe din România

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei