Duminică, 07 Iunie 2026

Studenţii din România, „strigăt de revoltă” către guvernanţi: “Vă bateţi joc de studenţi şi de viitorul acestei ţări!”

de Oana CHIRANA Duminică, 05 Ianuarie 2025 244 1 min citire
Studenţii din România, „strigăt de revoltă” către guvernanţi: “Vă bateţi joc de studenţi şi de viitorul acestei ţări!”
Uniunea Naţională a Studenţilor din România (UNSR), transmite o scrisoare deschisă către guvernul României, ca un „strigăt de revoltă” pentru „îndelungile reforme şi ajustări” luate de către guvernanţi. Reprezentanţii UNSR le transmit acestora că îşi bat joc de studenţi şi, implicit, de viitorul ţării. „Interesul vostru pentru tineri e minim. Fuga din ţară: singura soluţie pe care, de fapt, o încurajaţi", se arată în scrisoarea deschisă a studenţilor români. Ei mai reproşează Guvernului eliminarea transportului gratuit, cu excepţia traseului spre si dinspre casă la universitate, nivelul scăzut al burselor aflate la „coada priorităţilor” şi costurile reale pentru masă şi cazare, care sunt „reţeta abandonului universitar”.
Reprezentanţii Jandarmeriei Alba au anunţat că, sâmbătă seara, la ora 22.03, jandarmii au fost sesizaţi, prin apel la 112, cu privire la faptul că pe un drum forestier în apropiere de localitatea Mătişeşti, două persoane au rămas înzăpezite cu autoturismul cu care se deplasau.
La locul evenimentului a fost dirijată patrula din cadrul Postului de Jandarmi Montan Arieşeni, care după ce a parcurs un traseu extrem de dificil prin zăpadă, mai mult de cinci kilometri, a găsit cele două persoane. Acestea nu au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind mai mult speriate de situaţia în care se aflau şi ora târzie.
”Intervenţia jandarmilor a fost una dificilă având în vedere condiţiile meteo şi faptul că în zonă stratul de zăpadă este consistent. Patrula de jandarmi a deblocat autoturismul şi l-a repus pe un drum practicabil, persoanele întorcându-se spre casă fără probleme”, a precizat Jandarmeria Alba.
Jandarmii au dat un avertiment scris celor două persoane pentru că au intrat într-un fond forestier fără acordul administratorului acestuia, conform news.ro
Taguri
Articolul anterior Crin Antonescu, băgat în sedinţă de Marcel Ciolacu, după ce și-a anunțat retragerea
Articolul următor România va avea cinci reprezentanți în calificările de la Australian Open

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei