Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Un bărbat şantaja minore cu imagini compromiţătoare. A ajuns pe mâna poliţiei

de Florentina BOZÎNTAN Marţi, 13 Octombrie 2020 197 1 min citire
Un bărbat şantaja minore cu imagini compromiţătoare. A ajuns pe mâna poliţiei
Un bărbat, bănuit că ar fi amenințat mai multe minore pentru ca acestea să îi trimită imagini compromițătoare, a fost depistat de polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate și procurorii D.I.I.C.O.T. din Constanța. 
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța - Serviciul de Combatere a Criminalității Informatice și procurorii D.I.I.C.O.T. - S.T. Constanța au pus în aplicare, la data de 12 octombrie 2020, un mandat de percheziție domiciliară, în municipiul Medgidia, într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de pornografie infantilă și șantaj. 
Din cercetări au rezultat indicii că un bărbat, de 38 de ani, ar fi determinat mai multe minore să îi trimită, prin intermediul rețelelor de socializare, imagini foto și video compromițătoare cu acestea. Ulterior, bărbatul le-ar fi amenințat că va posta fotografiile pe rețelele de socializare, determinându-le să îi trimită în continuare astfel de materiale. 
În urma activităților desfășurate, polițiștii au ridicat mai multe dispozitive de stocare a datelor informatice, fiind identificate și materiale pornografice cu minori.
În urma audierilor, procurorul de caz a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de bărbat, acesta urmând a fi prezentat, în cursul zilei de astăzi, instanței de judecată, cu propunere de arestare preventivă. 
Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul G.J.M. Tomis Constanța.
Taguri
Articolul anterior Spovedania unei blonde la maica stareță
Articolul următor Prețul aurului a crescut cu 0,45%

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei