Duminică, 07 Iunie 2026

Zi de mare însemnătate, pe 20 iulie! "Numărul decolărilor să fie mereu egal cu numărul aterizărilor!"

de Alina DRACOPOL Sâmbătă, 20 Iulie 2024 380 < 1 min citire
Zi de mare însemnătate, pe 20 iulie! "Numărul decolărilor să fie mereu egal cu numărul aterizărilor!"
Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene este sărbătorită, anual, la 20 iulie, dată la care, potrivit calendarului ortodox, este prăznuit Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul spiritual al aviatorilor.
Aviaţia militară română a luat naştere în anul 1910, primul avion militar, proiectat de Aurel Vlaicu şi realizat de Arsenalul Armatei zburând la 17 iunie 1910, se arată în volumul ''Calendarul Tradiţiilor Militare'' (2010). Un an mai târziu, în 1911, au fost brevetaţi primii ofiţeri ca piloţi, iar în 1912 s-a creat prima şcoală de zbor, urmând ca prima lege de organizare a aeronauticii să apară în 1913, potrivit www.roaf.ro.
Într-o postare pe pagina de Facebook, reprezentanții ISU Constanța au transmis un mesaj cu ocazia acestei zile pline de însemnătate:
"Numărul decolărilor să fie mereu egal cu numărul aterizărilor!
La mulți ani, dragi colegi!"
Taguri
Articolul anterior UPDATE. Accident rutier cu cinci mașini implicate, pe A2, sensul de mers spre Constanța
Articolul următor Haosul generat de pana informatică de la Microsoft, rezolvat treptat. Care este situația, sâmbătă

Comentează știrea

vai de aterizare
20 iulie 2024

cum naiba cu mesajele astea geniale? cu siguranta nici o treaba intre dorinta si domeniu sau un mesaj din asta de desene animate ca asa inveti plozii ! Sint fel de fel de aterizari, sau aterizari fortate unde doar "divinitatea stie rezultatul". Dorinta sa fie cum trebuie adica "aterizare reusita", "fara victime" [ ca aeronava poate isi mai pierde aripile, elicea, etc ]

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei