Duminică, 07 Iunie 2026

Administraţia locală din Cumpăna organizează evenimentul "Convieţuire interetnică pe plaiuri dobrogene"

de Mircea GHIȚĂ Vineri, 20 Mai 2022 557 < 1 min citire
Administraţia locală din Cumpăna organizează evenimentul "Convieţuire interetnică pe plaiuri dobrogene"
Primăria şi Consiliul Local din comuna Cumpăna, în colaborare cu Uniunea Democrată a Turcilor din România și Uniunea Democrată a Tătarilor Turco Musulmani din România, organizează evenimentul „Conviețuire interetnică pe plaiuri dobrogene”.
Aflat la cea de-a XIII-a ediție, evenimentul va debuta sâmbătă, 21 mai, începând cu ora 10:00, pe stadionul din cadrul Complexului Sportiv „Victoria” din comuna Cumpăna, str. Dacia, nr. 1, cu un Concurs de Artă Culinară Tradițională.
Reprezentanții turci, tătari, aromâni, ruși-lipoveni și români din localitățile Tulcea, Constanța, Cumpăna, Techirghiol, Mangalia, Valu lui Traian, Valea Dacilor, Cobadin, 23 August, Agigea, Ciocârlia, Topraisar, Cogealac, Ghindărești, Beidaud, Lumina vor prezenta o vastă paletă de preparate din bucătăriile tradiționale. 
Începând cu ora 13:00 vor evolua reprezentanți ai ansamblurilor folclorice: „Mugurașii Cumpenei”, „Club El-Dance” din Techirghiol, „Armâna Mea” din Ovidiu, „Luminițe Dobrogene” din Lumina, „Flori Dobrogene” din Mihail Kogălniceanu, „Canlar” din Cobadin, „Can Renkler” din Topraisar, „Astras” din Constanța și mulți alții, care, prin evoluţia lor, vor aduce bucurie, speranţă şi dorinţa de a transmite mai departe valorile comunităţilor pe care le reprezintă.
Ulterior, începând cu ora 14.00 se va organiza concursul de lupte tradiționale tătărești - Kureș. 
Taguri
Articolul anterior ATENȚIE ȘOFERI! Au început restricțiile de circulație cu prilejul Zilei Constanței
Articolul următor Ordinul Militar al Veteranilor și-a ales un nou președinte

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei