Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, 'în acest moment', parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.
- Publicitate -
„Avem niște restricții din partea președintelui Republicii, care ne fac să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veștea", a spus Simion.
Liderul AUR a subliniat că nu a cerut funcții. „Nu am vrut nici deconcentrate, nici ministere, am vrut implementarea soluțiilor despre care AUR vorbește de mult timp", a adăugat acesta.
George Simion a mai spus că la momentul actual parlamentarii AUR nu au alt mandat decât acela de a ieși din sală la momentul votului de învestitură.