Președintele Nicușor Dan a afirmat că nu consideră că premierul Ilie Bolojan ar trebui să demisioneze dacă pachetele de reformă vor fi declarate integral sau parțial neconstituționale.
- Publicitate -
„Eu am făcut vreo patru sau cinci obiecții, sesizări de neconstituționalitate. Una mi-a fost admisă, una mi-a fost respinsă. Curtea Constituțională a apreciat altfel decât am apreciat eu. E democrație, da. Dreptul nu este o știință, nu este chiar matematică, e o chestiune de a interpreta niște texte care sunt scrise în limbajul natural, în limbajul natural poți să ai ambiguități", a afirmat șeful statului la Digi 24.
El a apreciat că, în acest caz a fost o absolută bună-credință a Guvernului și a coaliției.
„Dar se întâmplă, în viață, în știința juridică, ca ceea ce tu crezi că este legal și constituțional să nu fie. Se mai întâmplă, nu e absolut nimic", a spus Nicușor Dan.