Aderarea României și Bulgariei la Schengen va fi mai degrabă o chestiune de ani decât de luni, deoarece încrederea în instituțiile judiciare necesară "nu există acum", au declarat surse diplomatice de la Bruxelles, citate de Financial Times, în ediția online de ieri.
- Publicitate -
"Va fi o chestiune de ani, mai degrabă decât de luni până când România și Bulgaria vor putea adera la Schengen", a afirmat un diplomat european.
"Încrederea în instituțiile judiciare necesară pentru extinderea Schengen prin aderarea acestor țări nu există acum", a adăugat el.
Surse diplomatice de la Bru-xelles au declarat că perspectivele României și Bulgariei de intrare în zona de liberă circulație europeană se diminuează, pe măsură ce guvernele celorlalte state membre UE insistă asupra îmbunătățirii sistemului judiciar și impulsionarea luptei împotriva corupției.