Duminică, 07 Iunie 2026

Ce le cere Mazăre constănțenilor în ultima scrisoare trimisă

de Carmen MOCANU Miercuri, 30 Aprilie 2014 1469 3 min citire
Ce le cere Mazăre constănțenilor în ultima scrisoare trimisă
Așa cum a promis la una din ședințele Consiliului Local Municipal Constanța, primarul Radu Mazăre a trimis constănțenilor câte-o scrisoare în care prezintă actuala situație a Portului Constanța.
Decizia de a le transmite constănțenilor aceste scrisori a fost luată după ce, consilierii locali au hotărât că populația municipiului Constanța trebuie informată despre situația acțiunilor Portului Constanța. Astfel, aleșii locali au luat decizia că trebuie organizată o campanie de informare. La rândul său, primarul Radu Mazăre a spus că, după ce constănțenii vor primi scrisoarea, reprezentanții primăriei vor începe o campanie de strângere de semnături pentru a vedea dacă locuitorii din Constanța sunt sau nu de acord ca municipalitatea să preia mai multe acțiuni ale Portului Constanța. 
Așadar, în scrisoarea ajunsă la constănțeni și semnată de edilul Constanței, se menționează că, începând cu 2008, în urma legii inițiate de parlamentarii PSD, Primăria Municipiului Constanța deține 20%, iar Guvernul Româ-niei, prin Ministerul Transporturilor, are 60%. 
"Întotdeauna am considerat că locuitorii Constanței sunt cei care au contribuit cel mai mult la construirea și dezvoltarea portului și cei care trebuie, prin autoritatea locală, să dețină cât mai multe acțiuni ale acestuia. De altfel, în Europa, porturile de succes sunt deținute de comunitățile locale (Rotterdam - Olanda, Hamburg - Germania etc.).
În 2013 am agreat cu premierul Victor Ponta ca Primăria Con-stanța să primească de la stat încă 13 procente cu titlu gratuit, iar alte 14% din acțiunile statului să fie listate la Bursă. În acest fel, 33% va fi deținut de către Primăria Constanța, 33% de către Ministerul Transporturilor, iar 34% de către privați. Fiind acțiuni scoase pe Bursă, toate deciziile în cadrul Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța vor fi transparente. Din acel moment, niciun agent economic din port nu va mai scoate profituri de milioane de euro plătind taxe de utilizare a terenului la valori infime, valabile cu 15-20 de ani în urmă, așa cum se întâmplă acum", se spune în scrisoare. 
Edilul mai precizează că dorește o impulsionare a activității portuare, creșterea numărului de locuri de muncă, a traficului de marfă, a investițiilor și implicit a profitului Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța dar spune că are în vedere și micșorarea facturii la energia termică.
"Știu că factura la energia termică este o mare apăsare pentru bugetul familiei tale și tocmai de aceea am promis în Campania electorală că vom trece CET-ul la Primărie și vom găsi o soluție ca, pe lângă subvenția de căldură acordată, să scădem și prețul gigacaloriei. Pentru că, din păcate, procedura legală de transfer al CET-ului este încă una de durată, m-am gândit că, începând cu iarna 2014-2015, să venim și cu o altă soluție pentru a reduce factura la energia termică. Voi face astfel încât toți banii reveniți munici-palității din profitul Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța să fie dirijați pentru creșterea subvenției la energia termică. În acest fel, din calculele noastre preliminare, toți cei care primesc subvenție la energia termică vor avea de plătit, în iarna care vine, facturi cu 20-25% mai mici. În plus, vom crește și plafonul de venit pe membru de familie și vom mai elimina din restricțiile de acordare existente, în așa fel încât vom scădea factura cu 20-25% pentru alte încă 25.000-30.000 de familii care până acum nu au primit subvenție deloc. De aceleași beneficii se vor bucura și cei care se încălzesc cu lemne sau butelii", le mai spune Mazăre constănțenilor. 
La final, pentru ca aceste lucruri să se întâmple, edilul le cere ajutorul locuitorilor din Constanța cerându-le să semneze lista de susținere pentru descentralizarea Portului Constanța, listă care va fi inițiată și realizată de Primăria Municipiului Constanța și Consiliul Local Constanța cât de curând.
Taguri
Articolul anterior Nivelul radiațiilor la Cernavodă
Articolul următor Dan Diaconescu vine cu "DD-mobilul", de 1 Mai, la Constanța

Comentează știrea

29 comentarii. Pagina 1 din 3. Click pe pagina dorită : 1 2 3 
sindbad
30 aprilie 2014
Abureala inca tine...

Pentru cei care muncesc si se zbat sa aiba cele necesare, PAS. In schimb dam tot la aia care nu vor sa munceasca. Unde e noul CET promis? Tinem prostimea cu minciuni si mocangeli. Cine mai pune botu la vrajeala voastra? Cei analfabeti, tiganii si asistatii schizofreni. Oricum o dati, ca tot aia sunt de vina, ca e de vina Sinan-pasa, Basescu, Lolek si Bolek, etc, se vad roadele guvernarii rosii. Mocangeli la fraieri, increngatura de relatii si interese. Doar culoarea banului si abureala ptr prostime conteaza. Cu cat mai multi prosti, cu atat mai bine. In alta ordine, Cugetul are musca pe caciula de fraternizeaza cu mafia? Coincid interesele sau se pare ca simte apropierea latului? ca si aia cu micii si berea mocca au zis pas. Dati drumu' tare la muzica ca baba n-aude bine... Lume, lume...Dati-va la o parte! Vin carele alegorice!

toader c
30 aprilie 2014
,,rezolvati portul''

Adevarul este ca portul Constanta trebuie ,,rezolvat''Cu viziunea de strateg economic a ,,saltimbancului cu capul rosu',s-ar pute monta niste care alegorice care sa care minereu si eventual containere,s-ar putea face niste santuri in care sa nu fie nimic,iar spatiile verzi sunt prea multe,trebuiesc betonate ;in terminalul de minereu s-ar putea construi o anexa a lui,,Henri Coanda''pt homlesii din port.Fluxul de bani (zecile de milioane)va ajunge unde trebuie (in buzunarele canarului cu capul rosu)si atunci portul va fi dupa chipul si asemanarea Constantei.

admirator
30 aprilie 2014
portul

a fost construit cu bani de la bugetul central si cu moldovenii veniti ca lacustele... multi dintre ei au ramas aici. de unde pina unde constanteni? scrisoarea spune clar ca va lua masuri impotriva firmelor din port, care au monopol... deci vrea sa distruga si firmele astea, cum a distrus transportul in comun electrificat, in folos propriu... acuza milionarii din port care sug sangele poporului, dar uita de milionarii din Mamaia (printre care si el) care sug finantele orasului. Nu spune de unde va lua bani sa investeasca in port, cand el nu are resurse pentru reparatia podului IPMC sau a Cazinoului. Si in 14 ani a umplut primaria de datorii la banci straineze. Tot distinsul de primare nu spune cum va imbunatati activitatea portuara... nici un plan concret, nimic. Afirma ca acum in Mamaia lucreaza 30.000 de muncitori, fata de 10.000 inainte de venirea lui. Pai asta e lipsa de eficienta... nu e de laudat. Si oricum, e vorba de muncitori sezonieri. Lucreaza 5 luni pe an, dupa care trag mita de coada. Devin someri. Uita ca voturile fiind impartite intre 3 actionari majori, e nevoie de oameni competenti si concilianti, care sa negocieze o decizie. Ori el e invatat sa dicteze. Nu se poate intelege cu un consiliu local care nu are majortiatea PSD, nu se poate intelege cu un consiliu judetean si prefect care nu-s PSD, nu poate colabora cu un guvern si parlament care nu-s PSD. Nu este omul potrivit pentru a administra portul cta... in asemenea conditii. Poate fi mafiotul potrivit sa vanda terenul portului pe sub mina la prieteni... asta da!

admirator
30 aprilie 2014
si cien sunt cei care lucreaza

la Mamaia, in plus? balerine si animatoare? plus gigolo, crupieri si gorile de paza?

ath
30 aprilie 2014
Poate lamurim ceva

Imaginati-va ca aveti o galeata sparta,o galeata facuta ciur.Acum,incercati sa umpleti galeata cu apa.Cititorilor ziarului,domnului Mazare,consilierilor si guvernului Ponta va pun o intrebare:cand se umple galeata si mai ales cine plateste apa ? Ca la nebuni,unul incarca,doi descarca.Asta face Mazare. Un apartament,o casa neizolata termic,o constructie unde nu s-a facut reabilitarea termica seamana cu o galeata sparta.Casa pierde energie,prin ziduri,prin ferestre,subsol prin instalatii,etc.Din punct de vedere termic,casa noastra arata ca o sita.Mazare subventioneaza energia termica care la randul ei zboara afara prin ziduri.Mazare subventioneaza risipa de energie,si risipa de bani publici.Stimata Carmen Mocanu,draga Cuget Liber,daca tineti la orasul asta,lasati-i pe specialistii din Constanta ca toti stau la mila lui Mazare.Vad ca tac.Luati trenul si mergeti la Institutul de Constructii din Bucuresti. Acolo gasiti profesori si specialisti adevarati.Documentati-va ca nu va costa nimic.As intelege sa subventionezi caldura la casele/apartamentele care au facut reabilitarea termica ca la carte,la constructiile care nu au pierderi de energie.Dar ca sa arunci cu banii publici fara sa-ti pese,inseamna o crima. In plus,Mazare deturneaza bani dintru-un sector unde se face profit,intr-un sector unde se face risipa. Domnilor profesori de la Ovidiu,domnilor ingineri,specialisti in constructii,experti,ingineri de la inspectia in constructii,oameni normali la cap, procurori,finantisti va intreb iar. Is anybody home ! Alooo... ! Desteptarea ! Ce face Mazare intra in contradictie cu legile Uniunii Europene,cu bunul simt,si cu mediul.Bine ca am stins becul de Ziua Pamantului.Toti am facut poze,am facut reclama,si ne-am gandit la viitorul planetei.La circ nu ne intrece nimeni.Vad ca Remus Cernea se plictiseste in Parlament.El ste interesat mai mult de popoul homosexualilor si mai putin de energia verde.Prin subventionarea risipei de energie,Mazare incalca legea inca o data. Cred ca nici nu-si da seama.In tot cazul,o simpla reclamatie la Uniunea Europeana este suficienta.Cred ca va avea surprize mari,atat el cat si guvernul care-l sprijina.

Gogu
30 aprilie 2014
ajutor pt putori

"Voi face astfel încât toți banii reveniți munici-palității din profitul Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța să fie dirijați pentru creșterea subvenției la energia termică. În acest fel, din calculele noastre preliminare, toți cei care primesc subvenție la energia termică vor avea de plătit, în iarna care vine, facturi cu 20-25% mai mici." In alta ordine de idei, tot tiganii si lenesii au de castigat din veniturile orasului. Restul trebuie sa suporte totul. Pana cand vom inghiti mizeriile astea? Chiar totul este pentru campania si bunastarea acestor ageamii?

Mociu C
30 aprilie 2014
Sorcova Drogata si Porcul Vesnic Beat incearca, pe ultima suta de metri, sa arunce prafuri in ochii constantenilor

Aceste doua potăi legionare au inceput circul de a cădea in genunchi in fața constantenilor doar-doar vor gasi un sprijin care sa-i salveze de Poarta Alba. Dar nu-i va salva nimeni ptr. răul pe care l-au facut tuturor locuitorilor judetului Constanta, in special ptr. pretul criminal al apei. Ei se vor duce la Poarta Alba si vor pregati un loc calduros si ptr. sluga lor umila si perversa, Zdreanța Scupra, cel care a stiut sa faca promisiuni in campania electorala dar care nu a implinit niciuna ; in schimb a luat-o pe urmele stapinului lui si a inceput sa dea pachete din banii primariei in numele lui personal. Degeaba, nimeni nu-l mai sustine in Ovidiu, exceptind paria din grupul infractional Zdreanța Scupra-Fane tiganu-Hanganu. Dar nu peste mult timp ei vor fi permanent impreuna intr-o mare familie, la Poarta Alba.Totusi imi fac griji ptr. ei deoarece nu stiu cum va mai putea Fane tiganu sa continua sa aduca masini furate din Germania si sa le vinda in Romania si nici nu stiu ca va mai putea Hanganu sa-si trimita paria sa devasteze in continuare fierul vechi de la fosta centrala termoelectrica. In plus, ma intreb ce va face incompetenta si șpăgara politie din Ovidiu daca nu va mai putea sa ajute la bunul mers al acestor hotii. Dar stiu sigur un lucru : in Ovidiu vor avea loc alegeri anticipate. Orasul Ovidiu are nevoie de un om integru, care a dovedit ca pune drapelul patriei mai presus de interesele personale.

relu
30 aprilie 2014
PORTUL

UN MARE MINCINOS...

Miruna
30 aprilie 2014
no comment despre acest individ

app,mos mitica psdistule ,sa ma pupi in fund

petrica
30 aprilie 2014
ce , cere?

ce,cere nu ma intereseaza unde este scrisoarea prin care sa fiu de acord ca din banii mei sa faca case tiganilor si sa mai si intineze numele marelui Coanda cand acea porcarie ar trebui sa se numeasca "ferentari de Constanta" sau "cartierul halatelor flausate"SICTIR primare

29 comentarii. Pagina 1 din 3. Click pe pagina dorită : 1 2 3 

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei