Ministrul Muncii, Sebastian Lăzăroiu, spune că CET-urile sunt "găuri negre", iar oamenii plătesc mult pe căldură pentru că sunt ineficiente, motiv pentru care PDL a decis să taie subvențiile.
- Publicitate -
"A da subvenție CET-urilor înseamnă să arunci cu bani pe fereastră, pentru că CET-urile sunt înglodate în datorii și ineficiente. Nu mă poate lăsa indiferent faptul că mă uit la cele mai ineficiente primării și văd că 70% sunt ale Opoziției. Culoarea politică a primarului e importantă pentru ca oamenii să știe cine sunt demagogii în țara asta. Ei spun să se mențină subvențiile pentru ca să le dăm bani în găurile negre administrate de primarii PSD și PNL. Soluția PDL a fost de a tăia subvențiile, tocmai pentru a nu mai arunca cu bani în CET-uri, iar ajutoarele pentru încălzire vor merge la consu-matorii vulnerabili", a declarat Sebastian Lăzăroiu.
Declarația a fost făcută după ce Ministerul Muncii a lansat în dezbatere publică proiectul de Ordonanță de Urgență privind măsurile de protecție socială în sezonul rece, care stabilește limitele de venit până la care consumatorii considerați vulnerabili vor putea primi ajutorul lunar pentru încălzire, precum și valoarea acestuia.
Demnitarul a explicat că Guvernul va elimina subvenția de la bugetul de stat de 350 de milioane de lei și va păstra doar suma de 120 de milioane de lei care reprezintă ajutoarele la încălzire pentru persoane vulnerabile.