Duminică, 07 Iunie 2026

Deputații au adoptat legea ce sprijină financiar revistele culturale

de Carmen MOCANU Sâmbătă, 23 Mai 2015 118 < 1 min citire
Deputații  au adoptat legea  ce sprijină financiar revistele culturale
Revistele culturale vor beneficia de un sprijin financiar de la stat, după ce Camera Deputaților, for decizional în privința actului normativ, a votat legea privind finanțarea revistelor de cultură reprezentative, cu 332 de voturi "pentru" și un vot "împotrivă".
Potrivit legii, revistele uniunilor de creatori din România, membre ale Alianței Naționale a Uniunilor de Creatori, precum și alte reviste și publicații culturale vor fi finanțate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii, cu suma de minimum 4.500.000 de lei, indexabilă anual.
Pe 16 decembrie 2014, Traian Băsescu, președintele României în funcție la acea dată, a cerut reexaminarea legii pentru finanțarea revistelor de cultură reprezentative, care reglementează finanțarea de la bugetul de stat a revistelor uniunilor de creatori din România, motivând că distribuirea sumei pentru finanțare nu este făcută în mod echitabil. 
Taguri
Articolul anterior "Regret că nu am putut pune în practică regionalizarea"
Articolul următor Primăria Medgidia vine în ajutorul tinerilor fără diplomă de bacalaureat

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei