Duminică, la Constanța, cetățenii moldoveni din România sunt așteptați la urne pentru alegerile parlamentare. La Universitatea Ovidius, pe bulevardul Mamaia, a fost amenajată o secție de votare cu patru cabine și două urne.
- Publicitate -
Cetățenii Republicii Moldova aflați în România vor putea vota pe 28 septembrie, la alegerile parlamentare, în 23 de secții deschise în 14 orașe, printre care și Constanța. În municipiu, pregătirile pentru scrutinul de duminică sunt în plină desfășurare. Secția de votare va fi amenajată în incinta cantinei Universității „Ovidius”, de pe bulevardul Mamaia. Aceasta este dotată cu patru cabine și două urne, astfel încât procesul electoral să se desfășoare în condiții optime.
„În cazul în care și sperăm să fie aglomerație adică o prezență mare la vot avem suficienți membri pentru a asigura fluxul continuu de oameni. Îi așteptăm în număr cât mai mare la secțiile de votare. Totul este pregătit. Indiferent ce partid vor să voteze, important este să participe. Haideți să demonstrăm că suntem o comunitate activă, o comunitate de oameni uniți", a declarat Vasile Cataraga, președintele secției de votare.
Pregătirile nu se fac doar în secțiile de votare, ci și în Comunitatea Tinerilor Basarabeni din Constanța, care afirmă că sunt gata să iasă la vot. Prezența lor arată cât de importantă este implicarea la urne, mai ales pentru cei aflați la studii departe de casă.
„Ne-am mobilizat din timp deoarece am vorbit pe grupurile studenților basarabeni. Prezența unei secții de vot la Constanța este un mare avantaj și nu mai trebuie să ne deplasam în alte orașe, iar Diaspora studențească este auzită la Constanța. Noi, cei veniţi la studii nu am uitat de unde am plecat. Ne dorim o Moldovă modernă, prosperă și liberă. Îi încurajăm pe toți să participe la viitorul țării" a explicat Vlad Samburschi, președintele CTB Constanța.
Cetățenii moldoveni se pot prezenta la orice secție de votare, prezentând unul dintre următoarele acte: buletinul sau cartea de identitate valabilă, cartea sau buletinul de identitate provizoriu valabil, sau pașaportul, chiar dacă este expirat. Secția de votare de la Universitatea „Ovidius” din Constanța va fi deschisă duminică între 07:00 și 21:00, iar organizatorii îi așteaptă pe toți cetățenii moldoveni să își exercite dreptul constituțional.
Andrei CIOBANU