Duminică, 07 Iunie 2026

"Ideea revenirii la Parlament unicameral este una năstrușnică"

de Carmen MOCANU Vineri, 22 Martie 2013 178 < 1 min citire
"Ideea revenirii la Parlament unicameral este una năstrușnică"
Fostul președinte Ion Iliescu a declarat, astăzi, că ideea revenirii la un Parlament unicameral este una "năstrușnică", iar orice proiect de modificare a Constituției nu trebuie să se reducă la părerea unei singure persoane.
"Parlamentul este suveran, iar orice proiect de modificare nu se poate reduce la părerea unei singure persoane, fie ea și președintele României. Sunt niște puncte de vedere. Se creează o comisie care să analizeze. Știu că președintele Traian Băsescu vrea neapărat Parlament monocameral. Am avut înainte de 1989 Parlament monocameral. De unde până unde această idee năstrușnică? Lucrurile trebuie dezbătute de către specialiști, de către oameni cu experiență", a afirmat Iliescu.
Taguri
Articolul anterior Lucrări ENEL. Pericol de pană de curent în sudul litoralului
Articolul următor Străinii care fac investiții majore în SUA pot obține cartea verde de rezidență permanentă

Comentează știrea

Luci
22 martie 2013
Nesimtitule

idee nastrusnica?? magarule , nesimtitule , porcule...sper sa ai parte de o pensie jalnica din cauza a ce ai facut romaniei. sa votat cu 75% din romani care au zis sa se faca unicameral si 300 deputati , va e frica ca pierdeti ciolanu...uUUUUaaaa javrelor

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei