Luni, 08 Iunie 2026

Parlamentarii, diplomații, aviatorii și personalul auxiliar din justiție își păstrează pensiile speciale

de Cuget Liber Luni, 11 Octombrie 2010 2527 < 1 min citire
Recalcularea pensiilor pentru aviatori, diplomați, personalul auxiliar din justiție, deputați și senatori a fost suspendată de instanță, precizează realitatea.net. Curtea de Apel București a decis suspendarea Hotărârii de Guvern 737 din 2010, cu privire la recalcularea pensiilor speciale.
Asociația pensionarilor din serviciul auxiliar din instanțe și parchete a cerut în instanță anularea hotărârii de guvern privind recalcularea unei anumite părți din pensiile speciale. Între timp, până la luarea unei decizii definitive, Curtea de Apel București a decis suspendarea acestei hotărâri de guvern. Este o decizie care poate fi atacată cu recurs, însă este executorie din momentul pronunțării, adică de vineri.
HG 737 din 2010 se referă la recalcularea pensiilor speciale pentru personalul auxiliar din instanțe și parchete, pentru personalul diplomatic, funcționarii publici parlamentari, deputați și senatori, personalul din Curtea de Conturi, dar și pentru personalul aeronautic civil.
Taguri
Articolul anterior Mangalia și Cernavodă au încins grătarele pentru "Zilele Recoltei"
Articolul următor Adi Câmpeanu e mare cât Farul

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei