Duminică, 07 Iunie 2026

Ulterior alegerilor prezidențiale, Pesedistul Lucian Băluț nu-și dorește o funcție de conducere care să fie "o șmecherie"

de Ada CODĂU Vineri, 06 Noiembrie 2009 3946 2 min citire
După aproximativ un an de absență din prim planul politicii social-democrate constănțene, determinată de pierderea alegerilor parlamentare din toamna lui 2008, fostul deputat Lucian Băluț a fost văzut mai des în ultima vreme în contextul acțiunilor organizate de PSD. Așa cum reiese din declarațiile sale, Băluț se implică în campania pentru prezidențiale, dar își dedică cea mai mare parte a timpului celui de-al doilea volum din trilogia "Circuite combinaționale". Este vorba, potrivit declarațiilor profesorului universitar, despre "Circuite combinaționale. Circuite secvențiale". "Particip, mă implic în campania pentru alegerile prezidențiale, dar în restul timpului liber mă pregătesc să lansez această a unsprezecea carte la care am lucrat", a explicat fostul parlamentar PSD de Constanța care, se pare, nu-și face calcule pentru nicio funcție care ar putea să i se propună după scrutinul pentru prezidențiale.
Concret, întrebat dacă se gândește la un post de conducere sau la o funcție care ar corespunde (sau nu) pregătirii sale profesionale și care i-ar putea fi propusă în funcție de rezultatul alegerilor, Lucian Băluț a explicat: "Aș accepta o funcție publică, dar una politică, pe care oamenii sunt numiți, în mod normal, pe criterii politice, în funcție de cine e la putere. Așa cum sunt funcțiile de miniștri sau de secretari de stat, pe care le dau doar ca exemplu, în ideea unor funcții asumate politic. Dar altceva, o funcție apolitică pe care să fiu impus n-am să accept, nu e corect să iei postul altcuiva", a declarat social-democratul.
Băluț a menționat, totuși, că pentru moment nu a purtat nicio discuție, cu nimeni, pe tema unei eventuale funcții. Nu i s-a propus nimic, susține el. "Dacă după alegerile prezidențiale mi se va propune ceva, n-aș accepta o funcție care să fie așa… o șmecherie între noi", a subliniat fostul deputat. Reamintim că Lucian Băluț a respins, de altfel, și propunerea de a ocupa postul de conducere al Secretariatului Național Român al Rețelei Universităților de la Marea Neagră pe motiv că structura din care fac parte, în prezent, 106 universități din 11 țări, este apolitică. PSD Constanța a încercat, ca un soi de compensare a faptului că nu a reușit să îl impună pe Băluț pe una din primele zece poziții la alegerile pentru Parlamentul European, să-i ofere, în schimb, fotoliul de la conducerea Secretariatului Național Român al Rețelei Universităților de la Marea Neagră. Așa cum rar se întâmplă, fostul deputat a refuzat, din motive care, foarte probabil, sunt greu de înțeles pentru politrucii oportuniști.
Taguri
Articolul anterior Sensibilitatea dentară (1)
Articolul următor Plouă cu oferte pe piața pensiunilor turistice

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei