Duminică, 07 Iunie 2026

Peste 18.000 secții de votare vor fi organizate pentru alegerile parlamentare

de Carmen MOCANU Sâmbătă, 03 Noiembrie 2012 183 < 1 min citire
Peste 18.000 secții de votare vor fi organizate pentru alegerile parlamentare
Numărul secțiilor de votare pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie este de 18.749, dintre care 18.454 în țară și 295 în străinătate, potrivit datelor publicate pe site-ul Autorității Electorale Permanente (AEP).
În București vor fi înființate pentru acest scrutin 1.239 secții de votare.
Potrivit legii, delimitarea secțiilor de votare se decide în termen de 30 de zile de la stabilirea datei alegerilor de către primarii comunelor, orașelor, municipiilor sau subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor componente, împreună cu prefecții și cu structurile teritoriale ale Centrului Național de Administrare a Bazelor de Date privind Evidența Persoanelor.
Numerotarea secțiilor de votare se stabilește de către prefect, la nivelul fiecărei circumscripții electorale.
Prefecții comunică AEP, pentru înregistrarea în Registrul secțiilor de votare, delimitarea și numerotarea secțiilor de votare de la nivelul circumscripției electorale. 
Taguri
Articolul anterior Traian Băsescu își sărbătorește ziua de naștere la Castelul Foișor din Sinaia
Articolul următor Colegiul Director Național al PDL se reunește la Palatul Parlamentului

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei