Prefectul Dănuț Culețu se află, în perioada 9-17 decembrie, într-o delegație oficială în China. Vizita vine ca urmare a invitației oficialităților din Wenzhou și Shanghai, iar scopul este de a realiza o prezentare a județului Constanța și a oportunităților de investiție în regiune.
- Publicitate -
Prefectul este însoțit de reprezentanți ai mediului universitar constănțean, ai Companiei Naționale "Administrația Porturilor Maritime" Constanța și ai autorităților locale.
Referitor la această vizită oficială, Dănuț Culețu a declarat: "Promovarea regiunii noastre reprezintă un obiectiv fundamental al strategiei de relații externe a Instituției Prefectului Județului Constanța. Prin aceste schimburi de experiență se urmărește stabilirea unor contacte solide în diferite domenii de activitate: universitar, cultural, social și economic". Prefectul a precizat, de asemenea, că "atragerea investitorilor străini în zonă poate constitui un reper major în valorificarea relațiilor de colaborare bilaterală".
În programul delegației sunt cuprinse vizite oficiale în Shanghai, Wenzhou și Singapore.