Duminică, 07 Iunie 2026

Prefectura Constanța comemorează, sâmbătă, eroii celui de-al doilea război mondial

de Cuget Liber Sâmbătă, 09 Mai 2009 333 < 1 min citire
Instituția Prefectului Județului Constanța marchează, sâmbătă, Ziua Independenței de Stat, Ziua Europei, precum și cea a Victoriei împotriva fascismului. Cu această ocazie, Prefectura va derula, potrivit unui comunicat de presă, mai multe acțiuni. Astfel, la ora 10.00, va avea loc arborarea Drapelului Europei în parcul instituției reprezentantului Guvernului în teritoriu, la ora 11.00 este programat un moment comemorativ la Monumentul Eroilor Căzuți în cel de-al II-lea Război Mondial, în Cimitirul Central, în timp ce, la Monumentul Independenței de Stat a României, din parcul Casei de Cultură va avea loc, de asemenea, un moment comemorativ, dar la ora 12.30.
Pe 9 mai 1877, Parlamentul României proclama Independența absolută a țării, dată consemnată în istorie drept premisa desăvârșirii unității statale din 1918.
În ceea ce privește Victoria împotriva fascismului, ziua de 9 mai comemorează amintirea celor peste 800.000 de eroi căzuți în cel de-al doilea Război Mondial.
Articolul anterior Mai sunt 29 de zile până la alegerile europarlamentare din 7 iunie
Articolul următor Anul acesta, hotelierii pot lua plajele fără licitație

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei