Duminică, 07 Iunie 2026

Klaus Iohannis: "Probabil prin iulie vom anunța candidatul la Președinție"

de Carmen MOCANU Vineri, 30 Mai 2014 92 < 1 min citire
"Probabil prin iulie vom anunța candidatul la Președinție"
Prim-vicepreședintele demisionar al PNL Klaus Iohannis s-a declarat mulțumit că la discuțiile PNL - PDL s-a ajuns la concluzii esențiale, respectiv că va exista un partid mare de dreapta și că va exista un candidat unic la prezidențiale, precizând că probabil în iulie va fi anunțat numele acestuia.
Klaus Iohannis a declarat, ieri, că la întâlnirea dintre liderii PNL și PDL nu s-a discutat despre numele candidatului la Președinție, precizând că acest subiect nu este acum în discuția despre partide.
El s-a declarat mulțumit că în urma discuțiilor de miercuri s-a ajuns la concluzii esențiale pentru România, respectiv că va exista un partid mare de dreapta și că PNL și PDL vor avea candidat unic la Președinție.
Întrebat dacă vor fi atrase și alte partide în această construcție, Iohannis a răspuns: "Deocamdată ne concentrăm pe aceste două mari partide. Posibil să fie atrase și alte partide".
El a mai spus că PNL și PDL sunt partide de ponderi sensibil egale, care doresc o fuziune fără să dispară programele unuia sau altuia, fără să dispară lideri politici, ba dimpotrivă, vor să obțină poziții mult mai grele. 
Taguri
Articolul anterior BEC a repartizat mandatele pentru Parlamentul European
Articolul următor Psihologi de peste hotare participă la întâlnirea de la Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei