Luni, 08 Iunie 2026

Sorin Grindeanu: „Pe parcursul lunii iulie vor fi dezbătute soluțiile fiscale”

de Mircea GHIȚĂ Luni, 23 Iunie 2025 308 < 1 min citire
Sorin Grindeanu: „Pe parcursul lunii iulie vor fi dezbătute soluțiile fiscale”
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că pe parcursul lunii iulie vor fi dezbătute în guvern soluțiile fiscale care urmează să fie luate pentru reducerea cheltuielilor bugetare.
Pe parcursul lunii iulie vor fi dezbătute toate aceste măsuri", a spus Grindeanu la Palatul Parlamentului.
El a explicat că pentru pensiile de peste 4.000 de lei se va introduce CASS de 10% din suma care depășește 4.000 de lei.
Noi am spus tot timpul că unul din lucrurile pe care nu le vom negocia va fi legat de veniturile mici și mijlocii. Fie că vorbim de pensii, fie că vorbim de salarii. Pensiile sub 4.000 de lei nu vor fi atinse, așa cum bine știți, în această propunere. Toate lucrurile pe care le-ați văzut trecute acolo, înțelegerea este că pe parcursul lunii iulie să fie discutate, dezbătute, astfel încât premierul, guvernul să ia cele mai bune măsuri. De-abia vreo 900.000 de pensionari au pensii peste 4.000 de lei. Va fi 10% CASS din ceea ce este peste 4.000 de lei. Dacă iei o pensie, să spunem, de 5.000 de lei, pui 10% pe diferență, adică pe 1.000 de lei, e 100 de lei", a afirmat Grindeanu. 
Taguri
Articolul anterior CJC a decis ca pacienţii cardiaci critici să beneficieze de echipamente moderne
Articolul următor Iranul, lovit de americani. Vladimir Putin condamnă o agresiune neprovocată şi fără nicio justificare

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei