Duminică, 07 Iunie 2026

"Trebuie să învățăm că nu doar două-trei doamne și domni iau deciziile pentru partid"

de Carmen MOCANU Sâmbătă, 15 Septembrie 2012 229 < 1 min citire
"Trebuie să învățăm că nu doar două-trei doamne și domni iau deciziile pentru partid"
foto: gandul.info
Prezent la Școala de Vară a Femeilor din PDL, președintele partidului, Vasile Blaga, le-a spus femeilor democrat-liberale că sunt modeste și extrem de muncitoare.
"Trebuie să învățăm că nu doar două-trei doamne și domni iau deciziile pentru partid. Asta ne-a făcut rău. Sper că a dispărut această idee", a ținut să precizeze Blaga.
Liderul PDL a arătat că accesul femeilor în partid trebuie să se facă pe baza "expertizei solide în ceva" a acestora.
"Doamnelor, repet ce vă spun de 20 de ani. Înainte de a cere ceva bărbaților, votați-vă voi pe voi!", a spus Vasile Blaga, care a apreciat că a văzut femei care după ce au ajuns în poziții importante nu s-au mai uitat în jur.
"Dacă vreți să fiți bărbați, veți fi tot atâtea femei primar câte sunteți acum, adică deloc. Pe lângă toate calitățile pe care le aveți, trebuie să vă păstrați pe cea mai importantă: rămâneți femei și veți câștiga!", le-a îndemnat Vasile Blaga pe femeile democrat-liberale.
Școala femeilor democrat-liberale s-a desfășurat la Complexul "Vox Maris" din stațiunea Costinești în perioada 14-16 septembrie.
Taguri
Articolul anterior Tenis - Cupa Davis / România - Finlanda 2-1, după proba de dublu
Articolul următor Blaga, Ungureanu și Pavelescu au semnat protocolul Alianței România Dreaptă

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei