Sâmbătă, 06 Iunie 2026

UDTR marchează "Ziua profesorului turc"

de Carmen MOCANU Joi, 24 Noiembrie 2011 2103 < 1 min citire
Uniunea Democrată Turcă din România marchează, mâine, începând cu orele 17.00, "Ziua profesorului" sărbătorită în Turcia anual, la data de 24 noiembrie. Evenimentul este organizat de comisia de învățământ din cadrul UDTR și reunește cadrele didactice care predau limba turcă în școlile din județul Constanța.
În cadrul evenimentului va fi evocată semnificația zilei de "24 noiembrie" pentru cei care și-au dedicat întreaga carieră formării de caractere dar vor fi dezbătute și problemele pe care le întâmpină profesorii în desfășurarea procesului educațional.
"Ziua Profesorului" este declarată sărbătoare națională în Turcia din 1981 în semn de apreciere pentru toți dascălii. Mustafa Kemal Atatürk este considerat primul profesor datorită adoptării alfabetului latin în 1923, la înființarea Turciei moderne.
Taguri
Articolul anterior Jucării și păpuși contrafăcute, în valoare de 1,8 milioane de euro, confiscate de vameși
Articolul următor FC Farul / Marian Pană: "Vrem să fim în plutonul fruntaș la finalul turului"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei