Joi, 04 Iunie 2026

Autodiagnosticare greșită din cauza internetului

de Cuget Liber Marţi, 01 Decembrie 2009 378 < 1 min citire
Autodiagnosticare greșită din cauza internetului
Rezultatele căutărilor pe internet privind probleme de sănătate duc la temeri nefondate în rândul utilizatorilor, predispuși să se transforme, astfel, în persoane care trăiesc cu frica permanentă că suferă de cele mai cumplite boli.
Internetul ne face să devenim mai ipohondri. Asta susțin medici citați de cotidianul britanic The Daily Telegraph. Motivul este faptul că imediat ce simțim cel mai mic disconfort începem să căutăm pe internet. Imediat ne punem singuri diagnosticul și începem să ne închipuim că avem toate bolile despre care găsim informații pe Internet, spun medicii.
Riscurile pentru sănătatea noastră sunt enorme, fie că începem să luăm medicamente după ureche, fie că ajungem să desconsiderăm diagnosticul pus de medic.
Taguri
Articolul anterior Tumorile cancerigene, combătute cu o ciupercă din China
Articolul următor Un hormon produs în stomac ar putea trata boala Parkinson

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei