Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Cazul pacientului încurcat cu un altul decedat. "Vinovații vor fi sancționați"

de Mirabela ȘERBĂNESCU Vineri, 24 Februarie 2017 201 1 min citire
Cazul pacientului încurcat cu un altul decedat. "Vinovații vor fi sancționați"
Comisia de monitorizare a Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate a efectuat, ieri, o vizită inopinată de monitorizare a menținerii nivelului de conformare cu standardele de acreditarea în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU). Discuțiile dintre membrii comisiei și conducerea SCJU au vizat cazul pacientului confundat, zilele trecute, cu colegul de salon care decedase.
Din comisia de monitorizare au făcut parte directorul Unității de Standarde pentru Servicii de Sănătate (USSS), Marius Octavian Filip, șeful biroului de acreditare din cadrul Unității de Evaluare și Acreditare a Spitalelor (UEAS), Mirela Orzan, și Horia Suciu, consilier USSS. Din partea SCJU, la discuții au participat managerul SCJU, directorul medical, directorul de îngrijiri, șefii secțiilor Medicală 2 și ATI și persoana responsabilă cu managementul calității.
Reamintim că, în urmă cu câteva zile, familia unui pacient internat pe secția Medicală 2 a trecut prin clipe groaznice, fiind anunțată de decesul rudei. Peste alte două zile însă, membrii familiei au aflat cu stupoare că mortul nu le aparținea, iar de aici a pornit o întreagă anchetă pentru a se stabili cine se face vinovat de încurcătura cu pricina.
"Noi ne dorim să tragem la răspundere persoana care se face vinovată de această teribilă încurcătură și, dacă legislația ne permite, vom lua măsuri de sancționare în privința angajatului respectiv, care pot merge chiar până la desfacerea contractului individual de muncă", a declarat managerul unității sanitare, dr. Cătălin Grasa. 
Taguri
Articolul anterior Foști dascăli ai Școlii nr. 12 "Hașdeu" își dau întâlnire, la ceas aniversar
Articolul următor Părinții copiilor cu dizabilități cer modificarea prevederilor de încadrare a gradului de handicap. Ce spune ministerul

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei