Joi, 04 Iunie 2026

Constănțenii sunt invitați să facă mișcare

de Andreea NĂSTASE Vineri, 27 Septembrie 2013 185 1 min citire
Constănțenii sunt invitați să facă mișcare
Clubul Rotary Pontus Euxinus Constanța, împreună cu Fundația Română a Inimii și Societatea Română de Cardiologie, lansează duminică, 29 septembrie, programul "Promenada Inimilor", proiect de amenajare a unui traseu accesibil, cu lungimea de trei kilometri, în orașul Constanța. 
Obiectivul programului "Promenada Inimilor" este acela de a încuraja persoanele de toate vârstele să facă mișcare, ca parte importantă a prevenției cardiovasculare. 
"La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Șapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mișcarea zilnică este elementul central al optimizării modului nostru de viață. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?", spune dr. Dan Gaiță, președintele Fundației Române a Inimii. 
"Este un bun prilej pentru comunitatea Constanței de a da un exemplu de solidaritate cu acest proiect, pe care noi l-am denumit simbolic «Constanța, Inima Mea». Clubul Rotary Pontus Euxinus Constanța consideră că e mai bine să acționezi preventiv, decât să tratezi boala mai târziu. Noi am aderat la acest proiect și, în parteneriat cu Primăria Municipiului Constanța, am ales un traseu de promenadă în Parcul Tăbăcărie, unde locuitorii Constanței să facă zilnic mișcare. 
Așadar, așteptăm ca, pe 29 septembrie, la ora 11,00, la intrarea în Parcul Tăbăcărie din parcarea City Park Mall, să ni se alăture cât mai mulți constănțeni pentru a parcurge traseul împreună. Traseul va rămâne deschis pe timp nelimitat. Pentru o inimă sănătoasă, fiți alături de noi" , transmite Elena Dumitrescu, președinte Rotary Club Pontus Euxinus Constanța. 
Taguri
Articolul anterior Campanie de sănătate pentru romii din Cernavodă
Articolul următor "Credeam că numai în comunism era greu să te măriți cu un străin!"

Comentează știrea

noni
27 septembrie 2013
rotariu

Daca vin cei de la Cuget Liber vin si eu sa alerg. Doar asa vin. Sa vina Gabriela Iliescu , sa o duc si la un suc la Cetate pe blat. Sa admiram maidanezii si piticot si oirce deranjaza orasu asta de la malu marii. Zii Gabrielo dau un mushtuc sambata ? Daca nu vii barem sa vina cineva sa-mi ia si mie interviu ptr consecventza. Spun orice mi se cere.

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei