O problemă des întâlnită, în special în rândul reprezentantelor sexului frumos, este pielea uscată și inestetică, care le determină pe doamne să ia măsuri drastice. O alimentație nesănătoasă, expunerea la vânt, unele produse cosmetice, detergenții, dar și prosoapele sau bureții de duș pot face rău pielii, spun dermatologii, care recomandă cremele hidratante, apa termală și curele de vitamine. Pentru persoanele cu pielea deschisă la culoare și tenul uscat, soarele de primăvară reprezintă un chin, atrag atenția specialiștii, care subliniază importanța folosirii cremelor cu factor mare de protecție.
- Publicitate -
"În această perioadă, expunerea la vânt poate dăuna pielii. Folosirea excesivă a săpunului, a detergenților, a gelului de duș, a buretelui, a prosoapelor și a periilor ne fac rău pielii. Se recomandă cremele hidratante, apa termală, care pot fi cumpărate din farmacii. Totodată, expunerea la soare poate dăuna tenului, dar și pielii corpului. Soarele de primăvară face rău tenului uscat, mai ales pentru pielea deschisă la culoare, cu ochi albaștri sau verzi. De aceea, cei cu pielea albă trebuie să utilizeze creme care au factor mare de protecție, plus 50. Sunt creme care au aspectul fondului de ten, deci sunt foarte aspectuoase", a explicat
dr. Ioana Antohi, medic primar dermatovenerologie.
În privința alimentației, se recomandă curele din care nu trebuie să lipsească legumele, fructele și brânzeturile și trebuie evitați coloranții, conservanții, care ne pot afecta atât sănătatea, cât și aspectul pielii.
"Oamenii trebuie să fie atenți și la ce mănâncă, fiindcă ieșirea din iarnă înseamnă un organism devitaminizat, iar o cură de legume, fructe, brânzeturi proaspete și carne fiartă ne face bine. Trebuie să evităm prăjeala, coloranții, conservanții alimentari și grăsimile în cantități mari", a transmis aceasta.