Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Dulciuri și jucării pentru 70 de copii internați în Spitalul Județean

de Andreea NĂSTASE Sâmbătă, 01 Iunie 2013 180 < 1 min citire
Sâmbătă, 1 iunie, de la ora 10.00, Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța și Fundația "Insanlik-Omenia" vor duce dulciuri și jucării celor 70 de copii internați la secția de pediatrie a Spitalului Județean Constanța. 
"Vom încerca să aducem sărbătoarea în secția pediatrie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Constanța la evenimentul «Împreună de Ziua Internațională a Copilului». Voluntarii organizațiilor noastre vor aduce daruri cu dulciuri și jucării celor 70 de copiii aflați la tratament, internați în spital", a explicat Liliana Moldoveanu, președintele Asociației Sweet Land. 
Și demersul nu este singular. În ultimii ani, tinerii diabetici din Constanța au realizat astfel de campanii pentru copiii internați, mai ales în preajma sărbătorilor de iarnă. 
Sweet Land Constanța face parte din Federația Asociațiilor Persoanelor cu Diabet Zaharat din România și din Federația organizațiilor care sprijină dezvoltarea voluntariatului în România - VOLUM.
Înființată la Constanța în anul 2002, sub deviza "Omul este o creație divină, omenirea este un har divin", fundația umanitară, socială și cultural - științifică "INSANLIK-OMENIA" reunește sub aspectul comunicării interetnice armonioase personalități capabile să ducă la îndeplinire obiectivele generoase propuse de inițiatoarea programului, Seidali Zulfie. 
Taguri
Articolul anterior 140 de elevi au susținut proba de aptitudini
Articolul următor Elevii de la Liceul Internațional vor să uimească și Berlinul

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei