Vineri, 05 Iunie 2026

Nizoralul, retras din farmacii

de Andreea NĂSTASE Joi, 08 August 2013 273 < 1 min citire
Nizoralul, retras din farmacii
Considerat extrem de nociv pentru ficat, medicamentul Nizoral va fi retras de pe piața medicamentelor europene de către Comisia Europeană. EMA recomandă pacienților tratați cu aceste medicamente să se adreseze medicilor lor, dar nu de urgență, pentru "a discuta despre un tratament alternativ". În schimb, EMA a apreciat că folosirea locală sub formă de gel, cremă, șampon a medicamentelor pe bază de ketoconazol (vândute de diverse laboratoare) rămâne posibilă, având în vedere pătrunderea slabă a substanței în circulația sangvină.
Acesta este unul dintre tratamentele pentru care autoritățile europene au impus mai multe reevaluări în ultimele luni, după anticoncepționalele Diane 35 care au făcut zeci de victime printre femeile din toată Europa.
Taguri
Articolul anterior Șase angajați ai DSP Constanța, disponibilizați
Articolul următor Constanța, pe lista programului de terapie intensivă

Comentează știrea

hLMLNMSdxdtq
16 noiembrie 2014
nbJarrNAfUpkS

xZvBvA sdpmekxdhdxe, [url=http://xrqptrczujzv.com/]xrqptrczujzv[/url], [link=http://zpqiimygldtp.com/]zpqiimygldtp[/link], http://hzruzzqolqjj.com/

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei