Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Pacienții care necesită dializă au fost aduși la spital

de Alexandra MALACHI Vineri, 10 Februarie 2012 494 < 1 min citire
Pacienții care necesită dializă  au fost aduși la spital
Constănțenii din județul Constan-ța care au nevoie de dializă și nu se pot deplasa la spital, din cauza drumurilor impracticabile, au fost internați, zilele acestea, până la îmbunătățirea condițiilor meteorologice.
Dr. Dan Căpățână, managerul Spitalului Județean de Urgență Constanța, a declarat că pacienții care necesită dializă au fost aduși în unitatea sanitară din momentul în care s-au emis noile avertizări meteorologice de viscol și ger.
"În jur de 4 - 5 persoane au rămas în spital, unde primesc tratament și mâncare. La început, au refuzat să vină, dar au revenit asupra deciziei când am trimis ambulanțele după ei înainte de a începe viscolul", a spus dr. Căpățână.
"E de înțeles, pentru că ei au mai stat în jur de patru zile în spital și acum aproximativ două săptămâni, când au fost ninsori și vânt puternic", a explicat managerul unității sanitare.
Bolnavii vor rămâne spitalizați până când vor putea fi transportați în condiții de siguranță spre locuințele lor.
Taguri
Articolul anterior Membrii cabinetului condus de Mihai Răzvan Ungureanu depun la această oră jurământul
Articolul următor Încă un bărbat fără adăpost, răpus de ger, la Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei