Curtea de Apel București a admis azi apelul Parchetului Capitalei și a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile a altor șase persoane, care inițial au fost lăsate în libertate de Tribunalul București: medicii Ivan Vătămescu, Florica Gușă, Aurelia Isac, Carmen Boiagiu, Florin Parască și asistenta medicală Carmen Florea. Decizia este definitivă.
- Publicitate -
Aceștia se adaugă altor trei medici, arestați pe 27 aprilie de Tribunalul București: managerul spitalului, Vitalie Stan, șeful Secției de chirurgie plastică, Nicolae Antohi, și Cristina Isac.
Potrivit Parchetului Capitalei, medicii pretindeau ca mită sume cuprinse între 450 și 3.400 de euro, în funcție de tipul intervenției, banii fiind împărțiți între membrii echipei operatorii, iar Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului București (CASMB) deconta o parte din costul intervențiilor.
În acest dosar, au fost pus sub acuzare 26 de persoane, printre care se află 16 medici și o asistentă de la Spitalul de Arși, precum și nouă pacienți, notează Agerpres.