Unitatea de Primiri Urgențe va fi, și în această iarnă, locul unde vor găsi adăpost cerșetorii, în zilele friguroase.
- Publicitate -
"Sunt ființe umane și trebuie să avem grijă de ei. Un ceai cald și o ciorbă nu vor face gaură în buget. Le vom oferi adăpost, chiar dacă nu este normal. Situația aceasta trenează de ani de zile, iar statul ar trebui să găsească o soluție", a afirmat dr. Dan Căpățână, managerul Spitalului Județean Constanța.
De altfel, în ultimele zile, au ajuns la Urgență câțiva cerșetori cu hipotermie, din cauza temperaturilor scăzute. Ultimul a fost adus de ambulanță marți după-amiază, cu hipotermie severă și în comă.
"A fost resuscitat preț de trei ore, în prezent se află la Reanimare, dar pronosticul este rezervat", a declarat dr. Rodica Tudoran, medic șef UPU.