Duminică, 07 Iunie 2026

49 de cărucioare au ajuns, de la începutul anului, la persoanele cu dizabilități

de Roxana - Marina GLĂVAN Luni, 16 Iunie 2008 683 3 min citire
Pentru că au nevoie de un cărucior rulant, foarte multe persoane se adresează Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța (DGASPC) în speranța că cineva le va aduce o oază de bucurie. De aici își ridică certificate de handicap și, tot de aici, cred ei, ar trebui să primească și acest ajutor.
Persoanele cu handicap locomotor pot solicita căruciorul rulant doar de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Constanța (CJAS).
În urmă cu patru ani, direcția a primit o donație de la arhiepiscopie, constând în cărucioare cu rotile. Câteva zeci de persoane au beneficiat atunci de ele și așa s-a dus vorba că DGASPC Constanța oferă astfel de obiecte. "Cărucioarele rulante nu le dăm noi. În momentul în care primim o cerere îi îndrumăm să meargă la sediul CJAS Constanța", a declarat Roxana Onea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Constanța.
Cărucior rulant - într-o lună de la depunerea dosarului
Persoanele cu dizabilități, copii sau adulți, se pot adresa CJAS Constanța pentru a primi obiectul care-i ajută să se deplaseze mai ușor.
În cadrul CJAS Constanța funcționează Compartimentul Contractare, Decontare și Statistică Dispozitive Medicale unde se poate depune dosarul în vederea obținerii unui cărucior rulant.
Pentru persoanele nedeplasabile se va depune dosarul de către soț, soție, părinți sau împuternicit legal prin procură notarială. Dosarul se depune la camera șapte în zilele de luni, marți și miercuri între orele 9,00 – 12,00.
Potrivit Lămâiței Antochi, purtătorul de cuvânt al CJAS Constanța, "Toți care au solicitat un cărucior l-au primit. De la începutul anului am avut 49 de cereri care au fost rezolvate. Alte trei cereri sunt în curs de așteptare".
În Constanța sunt 26 de furnizori care au contract cu CJAS Constanța, iar persoanele care solicită un cărucior rulant îl primesc într-o lună de la depunerea documentelor necesare.
Dosarul trebuie să cuprindă un for-mular tipizat care se poate completa în momentul depunerii dosarului.
La dosar se atașează actul care atestă calitatea de asigurat în original și copie după cum urmează: pentru pensionari - cupon de pensie, pentru salariați - adeverință de salariat și ordin de plată în copie. Persoanele aflate în ajutor social trebuie să aducă o adeverință eliberată de primăria de domiciliu. Pentru copiii de până la șapte ani la dosar se atașează certificatul de naștere în copie, pentru copiii între 14 și 18 ani, la dosar se va depune o copie după cartea de identitate, dar și adeverința de elev, iar tinerii între 18 și 26 de ani vor atașa o copie după cartea de identitate și adeverință student dacă este cazul.
Persoana cu handicap va aduce certificatul de persoană cu handicap - copie și certificat fiscal de la administrația financiară de pe raza căruia domiciliază asiguratul.
Persoanele beneficiare ale Decretului -Lege 118 vor aduce cuponul de pensie și certificatul IOVR.
Cei care nu se află în niciuna din situațiile de mai sus vor aduce chitanța de plată CASS.
Un lucru care nu trebuie să lipsească de la dosar este prescripția medicală compensată eliberată de către medicul specialist, eliberată în dublu exemplar și copia după actul de identitate.
Articolul anterior I-am avut în mână pe italieni!
Articolul următor Vele optimiste

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei