Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) au declarat că, anul acesta, aproximativ 30.000 de constănțeni au lucrat ca zilieri pe la diferite persoane.
- Publicitate -
"În contracte este prevăzut ca angajatorii să nu țină la muncă zilierii mai mult de 12 ore pe zi, iar minorii, mai mult de șase ore", ne-a declarat purtătorul de cuvânt al ITM, Florina Vișan.
Trebuie menționat că încălcarea prevederilor cu privire la întocmirea și transmiterea registrului de evidență a zilierilor, dar și încălcarea prevederilor cu privire la obligativitatea beneficiarului de a asigura zilierului echipament de lucru și protecție se sancționează cu amendă. Florina Vișan a mai spus că persoanele care lucrează cu zilieri sunt obligate la plata unui impozit de 16%, calculat, în caz contrar riscând amenzi de până la 20.000 lei.
Zilierii vor fi plătiți cu sume cuprinse între 2 și 10 lei pe oră. Încălcarea prevederilor cu privire la durata activității, respectiv cuantumul indemnizației, se sancționează cu suma de 10.000 lei.