Considerată a fi una dintre clădirile emblematice ale Constanței, Casa Căsătoriilor va fi, în sfârşit, reabilitată și modernizată. Deja, la acest moment, echipele de muncitori şi-au amplasat schelele şi au demarat în forţă lucrările la această bijuterie arhitecturală, construită între anii 1936 şi 1942. Pe parcursul a cel puţin un an, aici vor avea loc o serie de recompartimentări, consolidări, se va îmbunătăți eficiența energetică şi nu numai. Scara monumentală va suporta, însă, doar o reabilitare a finisajelor de pe ea, iar ornamentele faţadei, în special portalurile, vor fi păstrate cât mai aproape de forma lor originală.
- Publicitate -

Situată pe strada Mihai Eminescu nr. 20, clădirea în care a funcţionat până acum Casa Căsătoriilor (între timp, instituţia fiind mutată temporar, pe bulevardul Mamaia nr. 193) se va afla în plin şantier pentru cel puţin 12 luni. Imobilul la care facem referire are o istorie impresionantă, fiind ridicat între anii 1936 și 1942, dar, din cauza lipsei de investiții, s-a degradat considerabil în ultimii ani. Iniţial, destinaţia a fost alta. Imobilul construit înainte de declanşarea celui de-al Doilea Război Mondial, pe un teren de aproximativ 450 mp, a fost cumpărat din banii maiștrilor militari de marină, iar cel care a proiectat-o a fost reputatul avocat Ion Căpuşăneanu. La vremea respectivă, aceştia au dat doar 220.000 lei pe imobil, iar din acel moment, aici a fost sediul militarilor, până în 1948, unde se desfăşurau diferite activităţi. Mai târziu, s-a transformat în depozit de materiale şi echipament al Marinei Militare, apoi între 1956 şi 1973 a funcţionat ca sediu al Casei Pionerilor, sediu al Casei Corpului Didactic, iar din anii '90 şi până în prezent a fost folosit ca sediu al Casei Căsătoriilor. Tot din anii '90, spun arheologii constănţeni, această clădire cu valoare arhitecturală are aspectul actual, după proiectul arh. Petre Pintilescu. Potrivit fostului şef al Stării Civile, care şi-a desfăşurat activitatea în cadrul instituţiei peste 30 de ani, Rodica Crăciun, de-a lungul timpului, la Casa Căsătoriilor din Constanţa şi-au unit destinele mii de persoane, printre care şi unele vedete. „Eu îmi amintesc cu drag de toţi paşii mei făcuţi acolo, în cei 34 de ani de activitate. Am avut un băiat de la trupa L.A., care s-a căsătorit aici, apoi i-am avut alături pe Adrian Daminescu, Bodo, care a fost naş, Horia Brenciu, invitat la o nuntă la Constanța. Nicu Paleru s-a căsătorit la noi, la fel ca și Ionuț Galani, iar Gică Hagi a fost naș. De la 3 Sud Est, unul dintre solişti s-a căsătorit la noi. Totodată, am avut şi cupluri care au cerut desfacerea căsătoriei și după două zile", ne-a mărturisit Rodica Crăciun.

În două locuri din clădire nu se intervine din punct de vedere al recompartimentării
După cum am menţionat anterior, din păcate, timpul şi-a pus amprenta asupra frumoasei clădiri, motiv pentru care primarul Constanţei, Vergil Chițac a semnat contractul de execuție lucrări şi a fost dat ordinul de lucru pentru proiectul „Creșterea eficienței energetice a imobilului Casa Căsătoriilor Constanța". Valoarea proiectului este wde 6,9 milioane, finanțat fiind prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Lucrările care urmează a fi realizate presupun consolidarea clădirii și îmbunătățirea eficienței energetice, termoizolarea pereților exteriori pentru reducerea pierderilor de căldură, înlocuirea tâmplăriei, modernizarea instalațiilor electrice, sanitare și termice şi montarea unui sistem de producere a energiei din surse regenerabile. Altfel spus, clădirea va deveni mai eficientă energetic, mai sigură și mai confortabilă, păstrându-si în același timp farmecul său istoric.

Potrivit şefului de proiect, Adrian Dinu, în principiu, toată construcţia fiind depăşită din punct de vedere moral, structural, va fi consolidată, prin introducerea unor elemente structurale interioare, diafragme, plus planşee de beton, cămăşuieli de ziduri. „După aceea, se trece la conformarea din punct de vedere al siguranţei utilizatorilor şi al creşterii eficienţei energetice. De asemenea, se vor face nişte recompartimentări interioare, de diverse facturi, pentru a răspunde cerinţelor beneficiarului, utilizatorului clădirii. Eficienţa energetică va creşte prin termoizolaţii, ale tuturor elementelor, orizontale şi verticale, planşeu peste sol, planşeu peste un etaj, podul, pereţi placaţi cu vată minerală sau vom vedea dacă găsim şi alte soluţii, ca să nu afectăm ornamentele faţadei, în concordanţă cu avizul comisiei de la Cultură. În principiu, avem două părţi importante ale clădirii, unde nu se intervine, din punct de vedere al recompartimentării, din cauză că fac parte din compartimentarea iniţială a clădirii, respectiv sala de oficieri căsătorii, de la etajul I, scara monumentală şi birourile de jos. În rest, în partea din spate către mare, există nişte etaje intermediare, unde se întâmplă nişte refuncţionalizări şi recompartimentări, dar sunt minore, raportate la scara clădirii. În ceea ce priveşte scara monumentală, vor fi doar reabilitate finisajele de pe ea. Expertiza tehnică a relevat faptul că această clădire este încadrată în risc seismic 2, ceea ce înseamnă că nu este în pragul colapsului, dar în caz de seism, se deteriorează definitiv, irecuperabil. Lucrările, prin graficul de execuţie, sunt prognozate a se finaliza în minim 12 luni, dar perioada poate varia, în funcţie de ce găsim în interior şi cât de problematice vor fi anumite elemente structurale. Cel mai greu de reabilitat sunt ornamentele faţadei. Aceasta a fost, de fapt, şi o cerinţă specifică a celor de la Cultură, în special portalurile, acestea să fie păstrate cât mai aproape de forma lor originală", a declarat Adrian Dinu, pentru „Cuget liber”.
