După sancțiunea uriașă aplicată, recent, în zona Poarta 2, Garda de Mediu Constanța a mai amendat încă două societăți din Portul Constanța. Valoarea totală a amenzilor celor două societăți este de 25.500 lei.
- Publicitate -
Operatorul portuar din dana 32 a primit o amendă de 15.000 lei pentru neluarea măsurilor de prevenire a poluării aerului cu praf pe timpul operațiunii de încărcare a cerealelor în navă.
De asemenea, inspectorii de Mediu au identificat gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor și tăierea unui arbore din specia plop fără avizul administratorului portului. Pentru aceste nereguli, societatea care desfășoară activitate de închiriere spații în zona Poarta 2 a fost sancționată cu două amenzi în valoare totală de 10.500 lei.